אודות

מתחם סמינר אפעל

מרכז הכנסים והאירוח אפעל ברמת אפעל משתרע על שטח נרחב של מדשאות וצמחייה שופעת בה משולב גן פסלים ייחודי ממיטב היוצרים הישראליים המשרים אווירה ייחודית ושקט פסטורלי. 

מקום ירוק באווירה כפרית ושלווה הממוקם בלב המטרופולין של תל אביב, עם גישה נוחה למקום הן על ידי רכב והן על ידי אוטובוסים (מקומות חנייה חינם בשפע). מתחם סמינר אפעל מציע ללקוחותיו שילוב מוצלח של נוחות ויעילות, ביחד עם יחס אישי, ורמת שירות גבוהה על ידי צוות מסור, מיומן, ומקצועי, הקשוב לצרכים של כל אורח.   

 

היסטוריה – אודות רמת אפעל

רמת אפעל היא שכונה מזרחית של העיר רמת גן, באזור בקעת אונו, שעד שנת 2008 היה יישוב קהילתי במעמד ועד מקומי במסגרת מועצה אזורית אפעל. ביום 2/3/2007 הודיע משרד הפנים על פירוקה של מועצה אזורית אפעל ועל סיפוחו של היישוב, ביחד עם היישוב הצמוד כפר אז"ר, לעיריית רמת גן.

השכונה הוקמה על אדמות קיבוץ אפעל, קיבוץ עירוני שהוקם בשנת 1947 והתפרק בשנת 1952.

הוועד הפועל של ההסתדרות החליט לתמוך ברעיון הקיבוץ העירוני והעמיד לכך תרומה שנתקבלה מהארגון היהודי של פועלי אמריקה: אגודת פועלים עברית לאומית ומכאן נגזר שמו של הקיבוץ המורכב מראשי האותיות - אפע"ל. באמצע מאי 1947 עלו ראשוני קיבוץ אפעל על אדמתם, ובשנת 1949 הסכים הקיבוץ המאוחד לצרף אליו את אפעל.

למרות המצב הכלכלי הטוב החלו היחסים בין חברי הקיבוץ להשתבש והפילוג בקיבוץ המאוחד היה גורם נוסף שזעזע את הקיבוץ העירוני. הראשונים שעזבו את הקיבוץ היו מבין בעלי ההכנסות הגדולות שעבדו בעיר. עזיבתם החלישה את הקיבוץ ובשנת 1952 הוחלט על פירוקו. על אדמות קיבוץ אפעל הוקמו היישוב העירוני רמת אפעל, בית אבות "משען", והמרכז הסמינריוני של הקיבוץ המאוחד.

הפעילות הסמינריונית באפעל התרחבה וכללה את "מרכז ההדרכה" ו"המרכז ללימודי הקיבוץ המאוחד בשפות זרות", קורס חצי שנתי, תיכונייה, מכינה לאנגלית ומתמטיקה ועוד סמינרים וימי עיון רבים אחרים, בהתאם לדרישות ולצרכים. נאות אפעל שימש את קיבוץ המאוחד לא רק כמרכז סמינריוני, אלא גם כמקום להתכנסויות תנועתיות ולהתייעצויות.

במשך שנים רבות הרצה טבנקין במסגרת קורסים רבים, אשר התקיימו בנאות אפעל. שהותו הממושכת של יצחק טבנקין עודדה ויצרה מגוון רחב של חוגים ומפגשים שונים. מפגשים אלו הפכו למוסד קבוע במתחם נאות אפעל והביא להקמתו של המרכז המחקרי, הרעיוני והתיעודי של הקיבוץ המאוחד - יד יצחק טבנקין.

 

התנועה הקיבוצית

מרכז הכנסים אפעל הוא בבעלות התנועה הקיבוצית. התנועה הקיבוצית מאגדת בתוכה את קיבוצי התק"מ וקיבוצי הקיבוץ הארצי. זוהי התאגדות מרצון של הקיבוצים לקידום מטרותיהם המשותפות.

ה"תנועה", היא גוף מטה מרכזי המייצג את הקיבוצים מול רשויות המדינה והרשויות בכל הרמות. בנוסף, התנועה מספקת לקיבוצים ולחברים באמצעות מטה התנועה, אגפיה ומחלקותיה מכלול שירותים בתחומי חיים שונים.

הקו המנחה את עבודת התנועה הקיבוצית הוא חיזוקם של הקיבוצים מבחינה כלכלית, חברתית וערכית. ביטחון סוציאלי לחברים להבטחת עתידו של החבר הוותיק וצמיחה דמוגרפית שתאפשר לקיבוץ להמשיך ולהתקיים גם בדורות הבאים.

 

מוזמנים להתארח בנאות אפעל